TÜRKİYE’NİN CAM, PENCERE, KAPI VE YALITIM CAM BİRİM BİLEŞENLERİ LABORATUVARI

Standart Belgelendirme Denetim Deney Muayene ve Teknik Kontrol Ltd. Şti. kapsamında faaliyet gösteren Standart Yapı Laboratuvarı, 2010 yılında "Türkiye'nin ilk cam ve cam bileşenleri deney ve pencere ve kapı ısı geçirgenlik katsayısı hesaplama laboratuvarı" olarak faaliyete başlamıştır. Standart Yapı Laboratuvarı, Standart Belgelendirme Denetim Deney Muayene ve Teknik Kontrol Ltd. Şti.nin bir birimi olarak, Türkiye'deki tüm cam üreticilerin performans değerlendirme ve teknik destek ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik büyük bir adım atmıştır.

CAM VE PENCERE LABORATUVARIMIZ YAPI MALZEMELERİ YÖNETMELİĞİNE (AVRUPA BİRLİĞİ CPR 305/2011/EU) GÖRE “NB-2271” ONAYLANMIŞ KURULUŞ NUMARASIYLA ATANMIŞTIR.

01 Temmuz 2013 tarihinde eski CPD 89/106/EU Yapı Malzemeleri Yönetmeliği iptal edilmiş ve yerine CPR 305/2011/EU Yapı Malzemeleri Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu kapsamda Türkiye’de Yapı Malzemeleri Yönetmeliğini yürürlüğe sokmuştur. Laboratuvarımız, müşterilerine sürekli ve kesintisiz hizmet anlayışıyla, yeni yönetmelik kapsamında yeni gereklilikleri karşılamış olup yeni yönetmeliğe göre Onaylanmış Kuruluş olarak atanmıştır. (NB-2271).

BM TRADA, Exova ve Element Grupları bünyesinde bulunan diğer onaylanmış belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış performans değerlendirme laboratuvarları (NB-1224, NB-1314, NB-2389), Avrupa Birliği CPR 305/2011/EU Yapı Malzemeleri Yönetmeliği sistem 1, 1+, 2+ ve 3 kapsamlarında müşterilerine A'dan Z'ye ürün değerlendirmesi hizmetlerini sunmaktadır.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, CE işaretlemesi kapsamında yalıtım cam birimleri ve tam ve yarı temperli camlar için gerçekleştirilecek deneyler ve hesaplamalar için Standart Yapı Laboratuvarı'nı Onaylanmış Kuruluş olarak yetkilendirmiştir. Bununla ilgili duyurular, Avrupa Birliği Komisyonu resmi web sitesi ve T. C. Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

YALITIM CAM BİRİMLERİ DENEYLERİ

Türkiye'nin ilk bağımsız cam laboratuvarı olan Standart Yapı Laboratuvarı yoğun talep nedeniyle kapasitesini 3 katına çıkarmıştır. Laboratuvarımızda aynı anda 72 yalıtım cam birimi üreticisinin numuneleri işlem görmektedir.

Laboratuvarımız, Mayıs 2010’da alınan iklimlendirme dolaplarıyla nem geçirgenlik katsayısı deney kapasitesini aynı anda 360 adet yalıtım cam biriminin deneyini yapabilecek düzeye getirmiş; böylece bu deneyde Avrupa'nın en büyük laboratuvarları arasına girmiştir. Nisan 2013’te yeni alınan son model iklimlendirme dolabıyla hem kapasitemiz artmış hem de kısa süreli nem geçirgenlik katsayısı deneyini farklı iklimlendirme dolabıyla yapabilme yeteneğimiz artmıştır.

AB ile Türkiye mevzuat ve standartları gereğince yalıtım cam birimlerinin temel bir gerekliliği olan ısıl geçirgenlik katsayısı (U-Değeri) TS EN 673 standardına göre TÜRKAK akrediteli olarak hesaplanmaktadır.

TÜRKAK akreditasyon kapsamındaki yalıtım cam birim standartları aşağıda belirtilmiştir:

 • TS 3539-2 EN 1279-2
 • TS 3539-6 EN 1279-6
 • TS EN 673
TAM VE YARI TEMPERLİ CAM DENEYLERİ

2013 yılı başında yapılan yeni yatırımlarla tam ve yarı temperli camlar için parçalanma ve mekanik dayanım deneyleri kapsama alınmıştır.

TÜRKAK akreditasyon kapsamındaki tam ve yarı temperli cam standartları aşağıda belirtilmiştir:

 • TS EN 12150-2
 • TS EN 13024-2
 • TS EN 14179-2
 • TS EN 14321-2
 • TS EN 1863-2
KAPI, PENCERE VE PANJURLAR

2013 yılı başında yapılan yeni yatırımla pencere, kapı ve panjurlar için temel bir gereklilik olan ısıl geçirgenlik katsayısı (U-Değeri) TS EN 10077-1 ve TS EN 10077-2 standartlarına göre TÜRKAK akrediteli olarak hesaplanmaktadır.

TÜRKAK Akreditasyon kapsamındaki kapı, pencere ve panjur standartları aşağıda verilmiştir:

 • TS EN 10077-1
 • TS EN 10077-2
 • TS EN 14351-1
KULLANIM GÜVENLİĞİ-SARKAÇ ÇARPMA DAYANIKLILIĞI: PARÇALANMA ÖZELLİĞİ (GÜVENLİ KIRILABİLİRLİK) VE ÇARPMAYA KARŞI DAYANIKLILIK

Aralık 2017’de yapılan yeni yatırımla camlar, özellikle tam ve yarı temperli camlar ile lamine (emniyet) camları için temel bir gereklilik olan “Kullanım Güvenliği-Sarkaç çarpma Dayanıklılığı” deneyi TS EN 12600 standardına göre TÜRKAK akrediteli olarak yapılmaktadır.

SÜREKLİ VE GÜVENİLİR HİZMET

Türkiye'nin ilk tarafsız ve bağımsız cam laboratuvarı olan ve uluslararası laboratuvar akreditasyon standardı TS EN ISO/IEC 17025'e göre faaliyet gösteren STANDART YAPI LABORATUVARI, kurulduğundan bu yana TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş olup, yıllık gözetim ve kapsam genişletme denetimlerini başarıyla geçmektedir. Cam ve pencere üreticilerine sürekli, güvenilir ve katma değerli hizmet veren laboratuvarımız kalitesini her zaman kanıtlamaktadır.

%100 TÜRK SERMAYE

%100 Türk sermaye ve bilgi birikimiyle kurulan laboratuvarımız verdiği hizmetleri daha da genişleterek büyümeye devam etmektedir.